Stresujesz się? Sprawdź jak stres wpływa na Twój wygląd

Stres to nieodłączny element każdego dnia. Codziennie dosięgają nas trudności - mniejsze lub większe. Nie od dziś wiadomo, że negatywne emocje, a zwłaszcza chroniczny stres wpływają destrukcyjnie na organizm, powodując problemy ze zdrowiem, ale także odbijając się na naszym wyglądzie.

10 czerwca, 2020

Głównym winowajcą jest kortyzol, substancja zwana hormonem stresu, którego stężenie w organizmie wzrasta w zależności od tego jak silnie reagujemy i przede wszystkim jak długo trwa sytuacja.

Pierwsze efekty

Oczywiście, stresujących sytuacji nie da się w 100% wyeliminować. Menadżerowie wysokiego szczebla, osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z trudnym klientem czy inne zawody narażone na permanentny stres sytuacyjny przeżywają długotrwałe napięcie, które odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu, psychice i urodzie. 
Już kilka godzin (!) napięcia niesie za sobą zatrważające rezultaty:

  • skóra traci blask – kortyzol powoduje zatrzymanie wody w organizmie oraz obkurczanie naczyń krwionośnych. To dlatego Twoja cera traci swój naturalny koloryt, staje się szara, przesuszona i traci naturalną jędrność
  • pojawiają się wypryski – stres powoduje osłabienie odporności, a tym samym skóra traci swoją naturalną barierę ochronną. Na twarzy, najczęściej w okolicach żuchwy, pojawiają się wypryski. Organizm w długotrwałym stresie coraz bardziej traci zdolności do samoobrony i regeneracji, stąd ich leczenie może być żmudne i długotrwałe.
  • podkrążone oczy – hormon stresu ma niepodważalny wpływ na długość i jakość Twojego snu. Brak snu to z kolei obniżona koncentracja i rozdrażnienie, a to najczęściej odbija się na wyglądzie Twoich oczu. Zapuchniętych, czerwonych oczu nie zakryje najlepszy makijaż.

Pod wpływem stresu organizm przestaje radzić sobie z wolnymi rodnikami, co bezpośrednio wpływa na metabolizm Twojej skóry.
Efekt? Zmęczona, wiotka i szara cera, drobne zmarszczki i zmiana owalu twarzy ze względu na zatrzymanie się wody.

Twoja cera jest przesuszona? To proste. Hormon stresu kiedy na dobre zagości w Twojej skórze powoduje, że nie może ona wiązać wody w organizmie. Skóra staje się coraz bardziej przesuszona i traci swój naturalny blask.

Problemy z włosami – długotrwałe napięcie to murownay wpływ na wygląd Twoich włosów. Zaczynają się łamać i wypadać. Szybko się przetłuszczają u nasady, a końce są coraz bardziej przesuszone. Chroniczny stres będzie pogarszał ich stan – pamiętaj o tym.

Wyczerpane ciało – nieustanny stres to utrata całej życiowej energii. Ciągłe napięcie to zmęczenie, brak czasu i ochoty na jakikolwiek sport, zła dieta, a najczęściej także szukanie ratunku w alkoholu i papierosach. Nazywajmy rzeczy po imieniu – to autodestrukcja dla Twojego organizmu.

Jak możesz sobie pomóc?

Przede wszystkim – pracuj nad sobą i dystansem do napotykanych sytuacji stresowych. Twoje zdrowie jest warte każdej terapii – nawet jeżeli ma to być wyłącznie gorąca, aromatyczna kąpiel. Zamiast używek skup się na formach relaksu, które głęboko Cię odprężą – to może być masażgłęboko relaksacyjny rytuał SPA, ale także zabieg u fryzjera czy kosmetyczki. Pracuj nad samopoczuciem, a piękny manicure i zadbana cera z pewnością wpłyną kojąco na Twoją ocenę otaczającej sytuacji.
Pamiętaj także o zdrowej diecie, witaminach i aktywności fizycznej.
Często będąc w takiej sytuacji nie wiemy jak sobie pomóc, nie widzimy żadnego rozsądnego wyjścia. Pamiętaj o tym widząc swoich bliskich w trudnych sytuacjach – często nawet jedna godzina u doświadczonego masażysty pozwala nabrać dystansu, głęboko się odprężyć i nabrać świeżego spojrzenia.
Właśnie dlatego, w trosce o Wasze i nasze potrzeby, stworzyłyśmy wiele zabiegów, które w połączeniu ze zmysłem dotyku i aromaterapią pomagają Wam dojść do siebie.

Pamiętaj o tym i dbaj o siebie!

Przeczytaj również